EEG

Elektroencefalografia (elektroencefalogram, EEG) to badanie, którego celem jest ocena bioelektrycznej czynności mózgu, a co za tym idzie – stanu czynnościowego ośrodkowego układu nerwowego. Elektroencefalogram jest pomocny w diagnostyce wielu chorób układu nerwowego, zwłaszcza padaczki. EEG wykorzystuje fakt, że komórki mózgowe komunikują się ze sobą przy pomocy impulsów elektrycznych o niewielkim napięciu i natężeniu. Jego celem jest bowiem ocena, czy proces ten zachodzi prawidłowo.

Na głowę dziecka zostaje nałożona specjalna czapeczka, w której zostają wprowadzone 24 elektrody (dla lepszego przewodnictwa elektrycznego powierzchnię elektrod pokrywa się specjalnym żelem lub pastą przewodzącą). Ich zadaniem jest rejestracja prądów czynnościowych wytwarzanych przez komórki nerwowe (neurony) mózgu i przekazanie tych sygnałów do elektroencefalografu, który przetwarza je na serię linii falistych. To z nich tworzy się obraz fal mózgowych.

Badanie trwa kilkadziesiąt minut. W tym czasie dziecko powinno być senne, zasnać, spać – w tym czasie przeprowadzana jest fotostymulacja, po czym po pewnym czasie się wybudzić. Wszystkie te etapy sa rejestrowane. Opisem i interpretacją zapisu eeg zajmuje się lekarz neurolog.

Przygotowanie do badania to wyzwanie. Trzeba malucha wcześniej wybudzić, trochę zmęczyć, przetrzymać by nie zasnął do wyznaczonej godziny badania. A potem, po założeniu czapeczki na głowę bardzo już marudnego dziecka, kiedy emocje i rodzica i dziecka się20170902_160230 photo0(22) photo0(24)gają zenitu pada magiczne „żeby zasnęła”. Ooooo tak…